WYMIANA DACHU KOŚCIOŁA

STYCZEŃ – MARZEC 2015

22 grudnia 2014 roku ks. proboszcz w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisał umowę o dofinansowanie wymiany dachu kościoła. Dotacja pochodzi ze środków Unijnych, przeznaczonych na remonty zabytkowych obiektów.

Parafii przyznano dotację w wysokości 249 tys. zł. Całkowity koszt remontu wyniósł prawie 325 tys. zł. Do sfinalizowania inwestycji parafia musiała przedstawić faktury na podstawie których nastąpiła refundacja kosztów, oraz dotrzymać terminu ukończenia prac do 31 marca 2015r.

26 stycznia rozpoczęły się prace remontowe naszego kościoła. Wymieniona została cała powierzchnia dachu świątyni. Wszystkie etapy prac konserwatorskich można zobaczyć na tej stronie (fotografie oraz komentarze i opisy).

Prac podjęła się firma „kpd” zajmująca się dekarstwem. „Największe doświadczenie zdobywaliśmy przy najtrudniejszych realizacjach – kościołach” – czytamy na stronie kpd.pl.

 • 26/27 stycznia 2015
  Została zdjęta dachówka z części zachodniej dachu, dach nad prezbiterium oraz nad zakrystią.

 • 28 stycznia 2015
  Została przywieziona dachówka karpiówka oraz gąsiory firmy CREATON, czerwień naturalna. na dachówkę producent udziela 50 lat gwarancji. Na dachu wymieniane jest całe łacenie. Pod łaceniem bezpośrednio na konstrukcji dachowej położona jest membrana dachowa wysokoparoprzepuszczalna. Całość konstrukcji jest impregnowana.

 • 29 stycznia 2015
  Rozpoczęto zdejmowanie dachówki z części wschodniej dachu.

 • 3 lutego 2015
  Rozpoczęto układanie dachówki na części zachodniej dachu (nad prezbiterium) oraz wymianę opierzenia. Opierzenie wykonane jest z blachy tytanowo-cynkowej.

 • 4 lutego 2015
  Zachodnia część dachu kościoła już prawie w całości pokryta dachówką.

 • 5/6 lutego 2015
  Dachówka została położona na części dachu nad zakrystią. Rozpoczęto układanie dachówki po stronie wschodniej kościoła (nad prezbiterium) i przygotowanie pozostałej części dachu po stronie wschodniej. Dach nad organami i chórem „bocznym” jest dodatkowo izolowany wełną mineralną.

 • 9/10 lutego 2015
  Przygotowano do położenia dachówki dach nad kruchtą. Trwają dalsze prace na części wschodniej dachu oraz nad zakrystią. Ukończono dach nad prezbiterium.

 • 11 lutego 2015
  Trwają dalsze prace po stronie wschodniej, oraz nad kruchtą. Dach nad zakrystią od strony wschodniej ukończony.

 • 13/14 lutego 2015
  Ukończono ustawianie rusztowania przy wieży. Wysokość rusztowania 34 m.

 • 16/17 lutego 2015
  Ponad połowa dachu po stronie wschodniej pokryta dachówką. Zdjęcia dachu, Smętowa oraz okolic z rusztowania na wysokości 34 m.

 • 18/19 lutego 2015
  Z wieży została zdjęta dachówka.

 • 24 lutego 2015
  Trwają prace na wieży. Przygotowywana jest konstrukcja dachu – wymieniane krokwie.
  Na fotografiach zdjęte spróchniałe krokwie z konstrukcji wieży. Uszkodzona kula znajdująca się na 34 metrach. Kula wieńczy dach wieży i znajduje się bezpośrednio pod krzyżem.

 • 22-26 lutego 2015
  Kolejne dni prac na wieży kościoła.

 • 1 marca 2015
  W kuli wieńczącej dach wieży i znajdującej się bezpośrednio pod krzyżem na 34 metrach zostanie umieszczony dokument dla przyszłych pokoleń.
  Pod zdjęciem dokumentu treść pisma.

Anno Domini, 1 marca 2015r.

„Chrystus

wczoraj i dziś zawsze ten sam,

Jego są czasy i chwile!”

                                     Św. J.4

    Jako, że pamięć o ludzkich dokonaniach szybko przemija, dlatego słusznym jest zwyczaj utrwalania na piśmie ważnych zdarzeń, aby przekazać je następnym pokoleniom. Tak i my to dziś czynimy.

    W dniu 22 grudnia 2014r. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. Ciała i Krwi Pańskiej – Leszek Kozłowski podpisał umowę o dofinansowaniu wymiany dachu naszego kościoła. Dotacja pochodzi ze środków unijnych, przeznaczonych na remonty zabytkowych obiektów. Całkowity koszt remontu wyniesie 325 tys. złotych. Po 111 latach wymieniony zostanie cały dach na naszej świątyni.

    Prace remontowe rozpoczęły się dnia 26 stycznia 2015r. Wykonawcą prac jest firma „kpd” Macieja Kowalskiego z Sopotu, doświadczona w pracach dekarskich budynków sakralnych. Zakończenie prac przewiduje się na dzień 31 marca 2015r.

    Prace choć chwilami w chłodnych i wietrznych warunkach przy minusowych temperaturach w bardzo szybkim tempie posuwają się do przodu. W ciągu 10 dni wymieniono całą zachodnią część dachu wraz z opierzeniem. 13 lutego ukończono ustawianie rusztowania przy wieży. Wysokość rusztowania wynosi 34 metry. Widok jest imponujący.

    Kościół zbudowano w 1904r. w stylu neogotyckim i początkowo pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945r. przeszedł w ręce katolików i do dziś pełni funkcję kościoła parafialnego. Parafia p.w. Ciała i Krwi Pańskiej została utworzona dekretem Księdza Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego dnia 1 kwietnia 1937r. Liczy obecnie 3190 wiernych. Położona jest w gminie Smętowo Graniczne – kociewskiej gminie wiejskiej o powierzchni 86 km2 w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W skład gminy wchodzi 16 wsi. Gmina liczy obecnie 5398 mieszkańców.

    A wszystko to dzieje się w czasie gdy Najwyższym Pasterzem Kościoła był Papież Franciszek, Metropolitą Gdańskim był Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Biskupem Diecezji Pelplińskiej był dr Ryszard Kasyna, Biskupem Pomocniczym dr hab. Wiesław Śmigiel, Proboszczem Parafii p.w. Ciała i Krwi Pańskiej ks. Leszek Kozłowski, Wikariuszem ks. Marcin Woelke, Organistą Rafał Eggert, Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, Premierem Rzeczpospolitej Polskiej była Ewa Kopacz, Marszałkiem Sejmu Radosław Sikorski, Starostą Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk, Wójtem Gminy Smętowo Graniczne była Anita Galant, Przewodniczącą Rady Gminy była Beata Piontek.

    Dla udokumentowania tych faktów oraz pozostawienia świadectwa dla potomnych, w trosce o przyszłą pamięć i celem upamiętnienia chwili obecnej Dokument ten został przez nas podpisany. Do pisma naszego dołączamy bieżący egzemplarz gazety „Pielgrzym”, zdjęcia z remontu dachu, monety polskie od 1 grosza do 5 złotych.

 • 10 marca 2015
  Trwają prace na wieży kościoła oraz na części wschodniej dachu.

 • 11 marca 2015
  Kolejny dzień prac na wieży kościoła oraz na części wschodniej dachu. Ukończony dach nad kruchtą.

 • 13 marca 2015
  Trwają prace na wieży kościoła. Ukończony dach po stronie zachodniej.

 • 17 marca 2015
  Prace na wieży kościoła dobiegają końca. Została położona część gąsiorów. Trwają prace końcowe na dachu nad zakrystią.

 • 18 marca 2015
  Kilka fotografii z rusztowania. Odrestaurowana kula pod krzyżem na wieży.

 • 19 marca 2015
  Dobiega końca remont dachu kościoła. Część rusztowania przy wieży została rozebrana.

 • 20 marca 2015
  Rusztowanie przy wieży zostało rozebrane do końca.

 • 23 marca 2015
  Remont dachu kościoła został zakończony.

Kilka fotografii przedstawiających stan dachu przed wymianą: