gallery/logo

tel.: (58) 561-95-11 / 665-337-161    e-mail: parafiasmetowo@gmail.com

gallery/naglowek_strona
gallery/swieca_pogrzeb
DIECEZJA PELPLIŃSKA
RADIO GŁOS
DIECEZJALNE DUSZPASTERSTWO RODZIN
CARITAS DIECEZJALNA

PROBOSZCZ

 

WIKARIUSZ

 

ORGANISTA

KOŁO MISYJNE

Opiekun koła: Alicja Went

 

23 września 2014r. odbyło się pierwsze spotkanie ogniska misyjnego działającego przy naszej parafii.

 

    Celem naszych spotkań jest zainteresowanie działalnością Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i ukazanie możliwości współpracy w działalności misyjnej; ukazanie zasad aktywności na rzecz ewangelizacji i jej konkretnych rozwiązań w praktyce; pogłębianie wiedzy religijnej, w szczególności w zakresie chrześcijańskiego powołania misyjnego; poszerzanie znajomości problemów dzisiejszego świata, szczególnie krajów misyjnych i ich mieszkańców; budzenie zainteresowania kulturą i obyczajami mieszkańców innych kontynentów oraz ich środowiskiem życia; uświadomienie równości wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia; rozwijanie umiejętności wykorzystania własnych talentów i możliwości w służbie potrzebującym.

 

Powyższe cele będziemy chcieli realizować poprzez:

 

  • przygotowanie do Diecezjalnego Kongresu Misyjnego (plakat, wiersz, strój misyjny, nauka hymnu misyjnego),
  • przygotowanie liturgii słowa na Niedzielę misyjną oraz uroczystość Objawienia Pańskiego,
  • przedstawienia i inscenizacje misyjne,
  • kolędowanie,
  • wyjazdy na rekolekcje,
  • kontynuację dzieła adopcji na odległość (Dom Dziecka w Nairobi w Kenii),
  • wykonywanie gazetek ściennych w szkole,
  • czytanie gazet o tematyce misyjnej,
  • zbiórki pieniędzy na cele misyjne.

 

    11 października 2014 uczestniczyliśmy w Diecezjalnym Kongresie Misyjnym w Pelplinie ,w ramach którego wzięliśmy udział we Mszy Świętej, w której ks. biskup R. Kasyna nawiązał dialog z dziećmi na temat ich działalności misyjnej w parafiach i szkołach.

    W ramach kongresu odbył się konkurs na najciekawszy strój misyjny, w którym nasi parafianie zdobyli nagrody: Emilia Weiss - strój Hinduski, Adrianna Nitza - strój Japonki oraz Bartek Apostołowicz - strój misjonarza. Filip Śledź natomiast został nagrodzony za napisanie, specjalnie na tę okoliczność, wiersza zgodnego z tematyką spotkania„ Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Swój utwór zaprezentował przed zebraną publicznością. Przygotowaliśmy również plakat na wyżej wymieniony temat.

    Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia przedstawienia o życiu św. Tereski- patronki misji świętych, wysłuchać koncertu na bębnach Mary z Kenii oraz porozmawiać ze świecką wolontariuszką z Zambii, o życiu codziennym, kulturze, zabawach dzieci tego kraju.

 

A oto wiersz Filipa:

Radość Ewangelii

Radość to cnota, której światło

z serca nie zniknie nawet w pogodzie pochmurnej.

Ewangelia i w niej zawarte  słowa Jezusa

oświecają wszystkie zakątki globusa.

Źródło łask Jezusa pokazuje nam,

co to dobry uczynek, a co szatańska pokusa.

Misje na całym świecie trwają zimą i w lecie,

więc misjonarze pracując bez wytchnienia,

 szukają w Bogu ukojenia.

Zapał towarzyszy nam w szkole i na podwórku,

więc skierujmy go w świętym, Bożym kierunku.

Więcej zdjęć możecie obejrzeć na stronie Radia Głos.

 

    W dniach od 21-23 listopada 2014 r. dzieci i młodzież z naszego ogniska wzięła udział w adwentowych rekolekcjach w Pelplinie. Był to czas radosnego przeżywania wiary razem z klerykami i animatorami świeckimi. Prowadzący przy pomocy inscenizacji ukazali Maryję jako naszą najlepszą Matkę, która zgodziła się urodzić naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Uczestnicy spotkali się z gościem specjalnym rekolekcji - ks. Andrzejem Nalborskim, który pracował na Ukrainie. Przedstawił on kulturę i mentalność ukraińską oraz ukazał wielką potrzebę ewangelizacji mieszkańców tego kraju. Miłym akcentem rekolekcji był śpiew i taniec oraz zabawy integracyjne w grupach. Mali misjonarze modlili się przy figurze Matki Bożej Sianowskiej w ogrodzie biskupim, skąd mają pamiątkowe zdjęcie. Rekolekcyjne adwentowe przygotowania zakończyły się Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.